Hızlı Kas Yapmak İçin Protein Tozu Kullanılmalı Mı?

Hızlı Kas Yapmak İçin Protein Tozu Kullanılmalı Mı?
14.05.2019
110
A+
A-

Vücut geliştirmeye dayalı çalışmalar; son zamanlarda iyice trend olmuş bir spor dalı olarak görülmektedir. Genel olarak erkeklerin yöneldiği bu spor uygulamaları içerisindeki temel amaç olarak; kas kütlelerinin olabildiğince fazla olması ve vücudun yağdan arındırılması işlemi gerçekleştirilmeye çalışılmalıdır. Bu işlemi hızlı bir biçimde gerçekleştirmek mümkün olsa da pek fazla tasvip edilmeyen bir durum olarak da adlandırılmaktadır. Hızlı bir biçimde kaslarını ortaya çıkarmak isteyen kişilerin protein tozları, kreatin ve steroid gibi uygulamaları gerçekleştirdikleri de gözlemlenebilmektedir. İlk başlarda fayda göstererek; etkili kas gelişimini destekleyecek olan protein tozları; sonraki yıllarda olumsuz özelliklerini gösterebileceklerdir.

Fitness yapan kişilerin ağır antrenman programları nedeniyle ihtiyaç duydukları proteinleri besinlerle karşılayamadıkları görülebilmektedir. Bu ihtiyacı karşılayamadıklarından ötürü de protein tozlarına yönelmeleri durumu muhtemel olmaktadır. Fitness sporuna yeni başlayan kişilerin besinlere yönelerek, başlangıçtaki protein desteklerini bu gıdalardan sağladıkları söylenebilmektedir. Ancak sonradan da yoğun antrenmanların kasları geliştirmesi adına protein tozları mutlak gerekli olarak görülebilmektedir.

Vücut geliştiricilerin üzerinden yapılan araştırmalar kapsamında; protein tozlarının ilerleyen yıllar içinde böbrek yetmezliğine neden olduğu görülmektedir. Bunun yanında da akut böbrek yetmezliğinin görülmesi de kişilerin ciddi sağlık problemlerine tanıklık etmelerine neden olmaktadır. Bu tip protein tozlarının kullanılması aşamasında sağlığa karşı olan olumsuz etkileri de unutulmamalı ve kesinlikle de tasvip edilmemelidir.

Kas geliştirme işlemleri esnasında yapılan antrenmanlar

Sadece protein tozlarıyla gerçekleştirilmemektedir. Aynı zamanda bu tip çalışmalar esnasında yağ yakıcı maddelerin de kullanıldığı söylenebilmektedir. Antrenman öncesinde içilecek olan bu kimyasal maddeler; vücut yağlarının sağlıksız bir biçimde yok edilmesine neden olmaktadır. Bu durum da yağ hücrelerinin zarar görmesine ve metabolizmanın bozulmasına neden olan temel etkenler arasında sayılabilmektedir.

Sporcuların protein takviyelerini kimyasal ürünlerden almamaları gerekmektedir. Vücudun genel dengesine göre hareket etmeleri gerekmekte ve bu şartları yerine getiren egzersizlerini gerçekleştirmeleri de önemli bir yer tutmaktadır. Vücuda gerektiğinden fazla yüklenmek kalp ve böbrek sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Vücudun gelişim göstermesi noktasında zararlı uygulamalara yönelmek bünyenin zaman içinde çökmesine sebep olmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.