Regl Dönemi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Regl Dönemi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
10.05.2019
169
A+
A-

Kadınların en önemli sorunlarından bir tanesi olan regl ağrısı bilindiği gibi hemen her ay içerisinde düzenli olarak rastlanılan önemli sıkıntılardan biri olarak da karşımıza çıkıyor. Her kadının belirli günler arasında yaşamış olduğu bu ağrıyı en az hasar ile atlatmak, daha az acı hissetmenin de önemli noktaları vardır.

Ödem oluşmasının bir numaralı formüllerinden bir tanesi olan tuz ve aşırı tüketimi oluyor. Dolayısı ile kadınların bu dönemlerinde tuz tüketimlerinde dikkatli olması ve göreceli olarak daha az kullanmaları da önerilen yöntemlerden. Kahve, çay, asitli ve alkollü içecekler de regl ağrılarınızı fazlaca hissetmenize sebep oluyorlar.

Kadınların hamilelik dönemine kadar yaşamış oldukları bu durumun giderilmesi konusunda önemli yöntemlerin varlığı belirleyici olsa da ağrı kesicilerin de son derece yaygın olarak kullanıldığını da söyleyelim. Ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli yöntemin ağrı kesici olarak alınan bazı ilaçların vücudun kan akışının seyrini değiştirmesi ve karaciğer ile doğrudan iletişim halinde olması olacaktır. Dolayısı ile daha doğal yöntemleri tercih ederek bu dönemi geçmek kadınların tercih etmesi gereken olgulardan olacaktır.

Regl döneminde beslenme

Özellikle regl dönemlerinde insanın bir şey istememesi, ağzının tadı olmaması, keyifsiz bir yapıya bürünmesi son derece normaldir. Ancak bunun demir eksikliği ile doğru orantılı olduğunu da söylemiş olalım. Dolayısı ile ıspanak, brokoli, pazı gibi sebzelerin vücut içerisinde azalan demiri tamamladığını ve bunun da ağrı konusunda sizi rahatlatacaktır. Regl evresini hem öncesi hem o anı hem de sonrası ile değerlendirmek bu aşamada daha mantıklı bir yaklaşımı da beraberinde getirecektir. Zira öncesinde başlayan hafif ağrıların regl dönemine girildiğinde daha şiddetli bir hale gelmesi hem mental hem de fiziksel olarak zorlukların yaşanmasına da ön ayak olacaktır.

Bunların haricinde kişiye yakın olan bireylerin de bu dönemler içerisinde daha  anlayışlı çerçevede yaklaşımları barındırması da psikolojik olarak fayda sağlayacak önemli kavramlar arasında yer alacaktır.

Özetleyecek olursak; tuzu fazla tüketmemek, demir içeren besinlere yönelmek ve bitki çaylarından fayda sağlamak regl dönemlerinizi daha rahat ve daha az sancısız geçirmenizin ön ayakları olarak belirtilebilir.

İlginizi Çekebilir: Adet söktürücü ilaç isimleri ve fiyatları

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.