Spor Yaparken Görülen Ani Ölümler

Spor Yaparken Görülen Ani Ölümler
19.05.2019
97
A+
A-

Herhangi bir spor aktivitesi esnasında ölen kişilerin yoğun olduğu bu dönemde; ölümlerin büyük bir kısmının kardiyo kaynaklı olduğu söylenebilmektedir. Genç yaşlardaki kişilerin kalplerine spor yaparken yenik düşmeleri ve hayatlarını kaybetmeleri durumu özellikle bu dönemlerde sık sık görülebilen bir durum olarak adlandırılmaya başlandı. 30 yaşının altındaki kişilerde daha fazla görülmeye başlanan bu rahatsızlıklar; kişilerin genetik yapıları dahilinde de gelişebilmektedir. Sağlıklı bir yaşam sürmelerine rağmen ani kalp durmaları ve kalp ritim bozukluğu sonrasında hayatlarını kaybeden kişilerin son zamanlarda daha da fazla olmasında çevresel faktörler de önemli bir konumda yer alabilmektedir. Bu konuda geniş çaplı araştırmalar yapılmakta ve genel olarak da farklı çevresel faktörler kendini gösterebilmektedir.

Spor Yaparken Ani Ölümlerin Nedenleri

Spor yaparken kendini gösteren ani genç ölümlerin temel nedeni; yaşama biçimleri ve alışkanlıklar olarak ifade edilebilmektedir. Normal şartlarda sporla ilgilenmeyen kişilerin birdenbire bir spor aktivitesi içinde olması durumunda, vücuduna fazlasıyla yüklenmesi ani bir ölüme neden olabilmektedir. Kişilerin dengesiz beslenmesi ve tabir yerindeyse ham bir vücuda sahip olmaları da bu durumu tetikleyebilmektedir.

Ani ölümler için sayılabilecek olan risk grubu kapsamında sigara kullananlar, şeker hastası olanlar, hipertansiyon sahibi kişiler, kolestrol ile trigliserid yüksekliği yaşayan kişiler, doğumsal kalp sorunları olan kişiler söylenebilmektedir. Bunun yanı sıra ailelerinde ve yakınlarında kalp rahatsızlığı bulunan kişiler de risk grubu içinde değerlendirilebilmektedir.

Spor Yaparken Görülen Ani Ölümleri Engellemek

Ani ölümleri engellemek adına herkesin düzenli olarak kontrole gitmesi gerekmektedir. Hastalığın risk faktörleri ele alınarak; kan testleri, akciğer grafileri, kalp elektrosu gibi tetkikler gerçekleştirilmelidir. Bunun yanında EKO işlemi de uygulanmalı ve eforlu EG çekimi işlemi de gerçekleştirilmelidir. Hastalığın belirlenmesi sonrasında da Holter, MR; miyokart perfüzyon sintigrafisi gibi uygulamaların da gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Tetkiklerin yanı sıra kalp rahatsızlığı yaşama riski bulunan kişilerin hayatlarını belli bir dengede yaşamaları da gerekmektedir. Bu evrede de kişilerin önemli ölçüde sonuç alabilmeleri aşamasında da dengeli beslenmeleri ve hafif egzersizler içerisinde yer almaları da önemli bir durum olarak adlandırılarak; kesin olarak gerçekleştirmeleri gerektiği de tavsiye edilen bir durum olarak adlandırılabilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.