Sporcularda Kalp Krizi Nedenleri ve Korunma Yolları

Sporcularda Kalp Krizi Nedenleri ve Korunma Yolları
22.05.2019
143
A+
A-

Sporcuların kalp krizi sonrasında hayatını kaybetmeleri ara sıra görülebilen bir durum olarak ifade edilmektedir. Çünkü kalp krizi geçirme olasılığı obezite ve zararlı alışkanlıklar kadar genetik de olduğundan dolayı da sporcuların kalp krizi geçirmeleri durumu da muhtemel olabilmektedir. Bu yüzden sporcularda da gözlemlenebilen bir rahatsızlık olarak ifade edilmektedir.

Bazı sporcuların genetik nedenlerden ötürü ortaya çıkan rahatsızlık; kolestrol kaynaklı olarak ifade edilmektedir. Kişilerin kötü huylu kolestrol olarak bilinen unsurun yüksek olmasından ve ne yapılırsa yapılsın düşürülememesinden ötürü de kalp krizi durumu gündeme gelebilmektedir. Kötü kolestrolün devamlı olarak yüksek çıkması hali; herhangi bir ölüme neden olmamaktadır. Ancak sporcuların kendilerini fazlasıyla zorlaması sonrasında da sıkıntı yaratabilmekte olan bir durum olarak da adlandırılabilmektedir.

Kalp krizine dair alınacak önlemler noktasında ilk olarak genetik faktörler ele alınmalıdır. Kalp krizinin meydana gelmesini engellemek için kişilerin yakın çevresinde kalp rahatsızlığının bulunup bulunmaması tetkik edilmelidir. Bunun yanında beslenme dengesini sağlamak ve öğünlerin sayısını da arttırmak önemli bir durum olarak görülebilecektir. Bunun yanında spor yapma konusunda gerekli enerjiyi elde edebilecek besinleri tüketmek de ideal bir tercih olabilmektedir.

Kalp Krizinden Sporcular Nasıl Korunmalı

Kalp krizinden korunmak isteyecek olan sporcuların kötü havada egzersiz yapmaktan kaçınmaları gerekmektedir. Aynı zamanda da hava sıcaklarının aşırı sıcak ya da aşırı soğuk olmaması durumu da kalp sorunlarını tetikleyeceğinden ötürü; bu tip bir davranıştan uzak durmak gerekmektedir.

Kalp krizinin geleceğini haber veren en genel belirti olarak göğüs ağrıları kendini göstermektedir. Göğsün orta bölmesinde meydana gelen dolgunluk ve sıkışma hissiyatı sonrasında kalp krizi görülebilmektedir. Bunun yanında kalp krizi öncesinde ani bayılma durumu da belirtiler arasında sayılabilmektedir.

Kalp krizi riski bulunan kişilerin hayatlarını dengeli bir biçimde yaşamaları gerektiği belirtilen bir durum ortaya çıkmaktadır. Hayatı programlı bir biçimde yaşayarak; bedenin isteklerini gerçekleştirmek kalp krizinin önüne geçebilme konusunda önemli bir yer tutmaktadır. Herhangi bir damar tıkanıklığı ya da tansiyon rahatsızlığına bağlı olarak kalp krizi rahatsızlığının görülmemesi durumu esnasında bu tip seçeneklerin sık sık ele alınması da gerekmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.