Sporcuların İdeal Kalp Hızı Kaç Olmalıdır?

Sporcuların İdeal Kalp Hızı Kaç Olmalıdır?
06.06.2019
97
A+
A-

Kalp atış hızı kişiden kişiye göre farklılık gösteren bir durum olarak ifade edilmektedir. Aynı zamanda da şahısların hareket içerisinde olmaları ya da duygu durumlarında görülen değişimleri de kalp atış sayısını etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Kalp atışı dakikada 60* ile 100 arasında oluyorsa bu ortalama olarak kabul edilebilmektedir. Ancak uzun yıllardan beridir spor yapan kişilerin kalp atışları daha da aza indirgenebilmekte ve dakikada 40 kez dahi gerçekleştirilebilmektedir. Spor yapan kişilerinin kalp atış sayısının düşük olması herhangi bir sorun teşkil etmemekle beraber; tamamen spordan kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak kalp atış hızının düşük olmasının yanı sıra halsizlik, baş dönmesi ve bayılma gibi durumların gözlemlenebilmesi halinde ise doktorlara görülmek gerekmektedir.

Kalbin gerektiğinden daha hızlı atması durumu, dakikada 80’in üstündeyse gerçekleşebilen bir durum olarak ifade edilmektedir. Bu duruma kalıcı olarak çözüm bulmak gerekmektedir. Sürekli istirahat ederek kalp hızını azaltmaya çalışmak pek fazla işe yarayan bir uygulama olmayacağından ötürü; kişilerin spora yönelmeleri tavsiye edilebilecektir. Hastaların herhangi bir sağlık sorunu bulunmaması durumunda da en kısa süre içerisinde spor uygulamalarına başlamaları tavsiye edilmektedir. Düzenli olarak yapacakları egzersizlerle beraber de aylar içerisinde kalp atış düzeyi normale inecektir.

Kalp atış hızına bağlı olarak herhangi bir rahatsızlık olmaması durumunda; 50-70 aralığında bir atış söz konusu oluyorsa kalp atış hızının çok iyi olduğu söylenebilmektedir. 85 ile 100 arasında bir rakam görülebilmesi durumunda da yüksek nabza bağlı sıkıntılar kendini gösterebilmektedir.

Kalp atış hızı ani değişimler içerisinde duygulara göre de değişimler gösterebilmektedir. Ancak bu durum pek fazla önemsenmemeli ve gayet normal olarak karşılanmalıdır. Üzüntü, heyecan ve stres gibi durumların yaşanması halinde geçici olarak kalp atış hızlarında artma ya da azalma gibi durumların görülmesi söz konusu olabilmektedir. Bu durumların düzelmesi halinde kalp atış hızı da eski haline geri gelecek ve normalde attığı düzeyde kendini gösterebilecektir. Ancak sürekli olarak bu tip durumların seyretmesi halinde de tedavi almak gerekmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.