Sporda Sakatlanmanın Nedenleri Nelerdir?

Sporda Sakatlanmanın Nedenleri Nelerdir?
13.06.2019
77
A+
A-

Sporcuların sakatlanmaları durumu yanlış uygulamalardan ya da var olan rahatsızlıklarının tetiklenmesinden ötürü olarak kendini gösterebilmektedir. Bu nedenler arasında;

 1. Isınma yapılmadan antrenmana başlanması durumunda sakatlık riskinin daha fazla olacağı söylenebilmektedir. Yapılacak olan antrenmanların her ne türde olursa olsun muhakkak ısınma işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
 2. Sporcuların günde en az 7 saat uyumaları gerekmektedir. Yetersiz uyku düzeni bulunan sporcuların; vücutlarının yeterli oranda dinlenememesinden ötürü de sakatlık durumu ortaya çıkabilmektedir.
 3. Sporcuların gerektiğinden fazla çalışması ve bedenlerine aşırı biçimde yüklenmeleri durumu uzun süreli bir sakatlığın ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu konuda dengeli davranmak sakatlıkların önüne geçmek için ideal bir tercihtir.
 4. Sporcuların etkili bir beslenme planlarına bağlı olarak hareket etmemeleri de sakatlığa davetiye çıkaran bir durumdur. Sporcuların kaslarının yeterince çalışamaması sonucunda meydana gelen güçsüzlük de sakatlanmaların görülmesine neden olabilmektedir.
 5. Sporda kişilerin sınırını bilmemesi ve daha fazla istemeleri durumunda da sakatlıklar yaşanabilmektedir. Spora olan adapte süreci içinde de ağır ağır ilerlenmemesi durumunda sakatlık riski oldukça fazladır.
 6. Antrenmanın güçlüğünü gereğinden fazla düzeyde tutmak da sakatlık yaşanmasına neden olabilmektedir.
 7. Sporcuların eklemlerinin sınırlarının aşılmasının istenmesi de sakatlık nedenleri arasında sayılabilmektedir. Kasların kuvvetsiz ve kısa kalmasından ötürü de sakatlık yaşanmasının temel nedenleri arasında yer alabilmektedir.
 8. Sporcuların gereğinden fazla esnek olması da genel olarak bel rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Vücudu esnek olduğundan ötürü zorlamak da uzun vadeli sakatlıkların gelişmesine sebep olarak görülebilmektedir.
 9. Spor yapımı esnasında doğru tekniklerin tercih edilmemesi ya da ani hareketlenmeler; dikkat edilmemesi halinde sakatlıkların meydana gelmesine neden olabilmektedir.
 10. Sporcuların yasaklı olduğu bilinen maddeleri tercih etmeleri halinde de sakatlık yaşayabildikleri bilinmektedir.
 11. Her şeyi doğru yapan sporcular da genetik rahatsızlıklarından ötürü sakatlanabilmektedir. Bu tip genetik rahatsızlıklara uygun egzersiz planlamaları doktorlar tarafından gerçekleştirilmelidir.
 12. Antrenman esnasında yapılacak olan riskli hareketlerde sporcuların dikkatli olmaması durumunda sakatlık yaşanması muhtemel bir durum olarak görülmektedir.
 13. Sporcuların hatalı kıyafet ya da ayakkabı seçimleri sakatlanmaya neden olabilmektedir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.